17 Ocak 2018, Çarşamba
Hukuki Haberler
Anasayfa » 2010 » Temmuz

Aylık Arşiv: Temmuz 2010

AÖF 1. Sınıf Hukuk Soruları ve Cevapları

1 Müeyyidesi küçük görme olan sosyal hayat kuralı nedir? Ahlak Kuralları 2 Hukuk kuralları ile benzerliklerin en yoğun olduğu sosyal hayat kuralları nedir? Ahlak Kuralları 3 Yalan söyleyen bir kimse sosyal hayatı düzenleyen kurallardan hangisinin müeyyidesi ile karşılaşır? Ahlak Kuralları 4 Başkalarının malına göz dikmemeyi emreden ahlak kuralı nedir? Objektif ... Devamını Oku »

IP Takip Merkezine Tepki

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ”IP Takip Merkezi” kurulması yönündeki çalışmalara tepki gösterdi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, medyada yer alan haberlere göre, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının ortak çalışması sonucunda, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulacak ”IP Takip Merkezi” ile zararlı ... Devamını Oku »

6008 Sayılı Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik

TERÖRLE MÜCADELE KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN Kanun No. 6008 Kabul Tarihi: 22/7/2010 MADDE 1 – 6/10/1983 tarihli ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 32 nci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Direnme MADDE 32 – Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılanlar, ihtara ... Devamını Oku »

Danıştay’dan ‘Tam Gün’le ilgili hukuk tarihine geçecek karar

Danıştay, Tam Gün Yasası ile ilgili çok tartışılacak bir karara imza attı. Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Temmuz’da yapılan basın açıklamasının, ‘kesin ve yürütülmesi zorunlu düzenleyici işlem niteliği taşıdığı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Açıklamayla ilgili, ‘içinde yaptırım tehdidi bulunan emredici ve zorlayıcı nitelik taşıdığı’ ileri sürüldü. Danıştay, ... Devamını Oku »

Hukuk Sekreteri Mesleği ve Özellikleri

Hukuk Sekreteri Mesleği ve Özellikleri Adliye teşkilatı, barolar, avukatlık büroları, hukuk müşavirlikleri gibi kurum ve kuruluşların yazılarını yazan, kayıtlarını tutan kişidir. GÖREVLER – Telefon, faks, elektronik posta gibi araçlarla iletişimi sağlar, randevuları düzenler, – İşyerine gelen iş sahiplerini (müvekkilleri) ve ziyaretçileri kabul eder ve görüşmek istenilen kişi ile (avukat, savcı, ... Devamını Oku »

Avukata Göre 2+2

Bilim Adamlari 2+2’nin sonucunu çeşitli Meslek Gruplarına sormayı amaçlayan bir deney yapıyorlarmış, İlk olarak Matematikçiye sormuşlar, Matematikçi; 35-40 arasi denklem kurduktan sonra, 4.00 eder demiş… Sonra Kimyagere sormuşlar, Kimyager; 5-10 tane deney yapıp Kimyasal Testlerden sonra cevabın 3.97 olduğunu, ortalama olarak 4’e tamamlanabileceğini söylemiş, son olarakta Avukata sormuşlar, Avukat; şöyle ... Devamını Oku »

Ünlü avukat Petrocellinin kaybettigi tek dava…

Ünlü avukat Petrocellinin kaybettigi tek dava… Ünlü bir futbolcu karisini oldurmekle suçlaniyordu..Futbolcu yakalanmisti… Ama karisinin cesedi ortada yoktu.. Durusma Amerikan filmlerindeki gibiydi.. Futbolcu sanik sandalyesinde oturuyordu.. Kucak dolusu parayla tuttugu avukati juriyi ikna etmeye ugrasiyordu: “Sayin juri, muvekkilimin sucsuz olduguna yurekten inaniyorum.. Buna az sonra sizler de inanacaksiniz.. Neden mi? ... Devamını Oku »

Kıdem Tazminatı Konusunda Önemli Gelişmeler

Kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesi konusunda yapılan uzun tartışmaların ardından ekonomi bürokrasisi son kararını verdi. Buna göre kıdem tazminatı için fon kurulması benimsendi. Ancak kurulacak fon, eskiden olduğu gibi çalışanın kıdem tazminatını her yıl için 1 maaş üzerinden hesaplayacak. Böylece her yıl için 15 günlük kıdem tazminatı önerisi reddedilmiş oldu. Kıdem ... Devamını Oku »

Yeni Kartal Adliyesinin Özellikleri

Anadolu Yakası Adalet Sarayı ise 270 milyon YTL’ye mal olacak. 122 bin 650 metrekare alan üzerine kurulacak. Toplam kapalı alanı 340 bin metrekare olacak. Kadıköy, Kartal, Beykoz, Pendik, Sultanbeyli adliyeleri buraya toplanacak. İçinde baro başkanlığı, avukat bekleme-dinlenme yerleri, postane, banka şubeleri, nüfus memurluğu, iki büyük ve bir küçük kafeterya, bir ... Devamını Oku »

Çağlayan Adliyesinin Özellikleri

İstanbul ili, Avrupa Yakasında kiralık binalarda ve yetersiz koşullarda hizmet vermekte olan Adalet Hizmet binalarının günümüz koşullarına daha uygun binalarda hizmet vermesi ve mahkemelerde biriken iş yükünün azaltılarak dava sürecinin kısaltılması amacıyla 2002 tarihinden itibaren başlatılan arsa araştırması sonucunda, mülkiyeti İstanbul BüyükşehirBelediyesine ait olan Şişli, Gürsel mahallesi, 315 pafta, 2087 ... Devamını Oku »

Hukuk Fakültesi Tercih Sebepleri

Hukuk Fakültelerinin her geçen gün artması, mevcut Hukuk Fakültelerinin kontenjanlarını artırması ile hukuk fakülteleri bir hayli mezun vermeye başlamıştır. Dolayısı ile avukat sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Hukuk Fakültesi tercih edecek arkadaşların eğitim kalitesinin yüksek olduğunu düşündüğü fakülteleri tercih etmesi ve eğitim kalitesi yüksek Hukuk Fakültelerinden mezun olması hem ... Devamını Oku »

Neden Hukuk Fakültesi

Hukuk fakülteleri, meslek kazandıran fakültelerdir. Hukuk fakültesinden mezun olursanız, pek çok mesleğe girebilirsiniz. Bir kere avukatlık, hakimlik ve gibi meslekler sadece hukuk fakültesi mezunlarına açık mesleklerdir. Diğer yandan, hukuk fakültesi mezunları arzu ederlerse, kaymakamlık, dışişleri meslek memurluğu gibi başka mesleklere de girebilirler. Keza hukuk fakültesi mezunları gerek devlet kurumlarında, gerekse ... Devamını Oku »

2.100 Liralık Vergi İadesi Yolda

Gelir vergisi dilimleri Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı doğrultusunda düzenlendi. Ücretliler yüzde 35’lik dilime geçiyor. Çalışana vergi iadesi geliyor. Maliye Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı doğrultusunda gelir vergisi dilimleri ve uygulanacak oranları yeniden belirledi. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “Torba Tasarı” ile ücretlilerin daha geç yüzde 35’lik dilime geçmesi sağlanıyor. Yüzde 27’lik ... Devamını Oku »

En İyi Hukuk Sitesi

HukukOkulu.com, hukukçu ve hukukseverlerine hizmet etmeye devam etmektedir. Bazı üye ve ziyaretçilerimiz HukukOkulu.Com sitemizin hukuk siteleri arasında kaliteli ve güncel bilgiler sunduğundan bahisle en iyi hukuk sitesi olduğunu beyan edip, teşekkür etmesi bizleri gururlandırmış ve yapmış olduğumuz emek ve çalışmalarımızın hukukçu ve hukuk severlere hizmet ettiğini görmek bizleri onure etmiştir. ... Devamını Oku »

10 Puan Değerinde Jennifer Lopez Hukuk Sorusu

Jennifer Lopez ile ilgili KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü, Ceza Hukuku Özel Hükümler sınavında öyle bir soru sordu ki… Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 220 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Cratos Premium Hotel’in 24 Temmuz’daki açılışında konser vermek üzere anlaşma imzalayan Jennifer ... Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates