17 Ocak 2018, Çarşamba
Hukuki Haberler
Anasayfa » 2010 » Ağustos

Aylık Arşiv: Ağustos 2010

Yedek subaylık tarih oluyor…

Askerlik herkese 9 ay… Yeni tek tip askerlik uygulaması herkesin eşit süre askerlik yapmasını öngörüyor. Her asker 45 gün silah eğitimi alacak. Bugün itibariyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’in yeniden gündeme getirdiği tek tip askerlik uygulamasının detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.Sabah gazetesinin haberine göre zorunlu ... Devamını Oku »

Hazine Uzman Yardımcılığı Sınavı

Hazine Müsteşarlığı, sınavla 40 Hazine uzman yardımcısı alacak. 16 Ekim’de yapılacak yazılı sınava katılmak isteyenlerin başvurularını 23 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında yapması gerekecek. Hazine Müsteşarlığı’nın ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Hazine Müsteşarlığı’na, Genel İdare Hizmetleri sınıfından 8’inci ve 9’uncu derece kadrolara atanmak üzere, giriş sınavı ile atanmak üzere 15 ... Devamını Oku »

Vergi Denetmen Yardımcılığı Sınavı Yapılacak

I – SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER Sınava katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuranların; 5000 kişiden fazla olması halinde, puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere yukarıda belirtilen sayıda aday giriş sınavına alınacaktır. Eşit puan almış olmaları nedeniyle son sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde, bu adayların tümü sınava ... Devamını Oku »

Ev Satarken Dikkat Edilecek Hususlar

Vatandaşların, satın aldıkları gayrimenkulü 5 yıl içinde elden çıkarmaları halinde, oluşan değer artış kazancı için gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan veya beyanı unutan bir çok vatandaş, vergi cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Alış-satış bedeli arasındaki farkın 2010 yılı için 7 bin 700 lirası vergiden istisna tutuluyor. ... Devamını Oku »

Kat Mülkiyeti Nedir

Kat Mülkiyeti; Tamamlanmış bir yapının malikleri tarafından Kat Mülkiyeti Kanununa göre kurulan özel bir mülkiyet hakkıdır. Kat mülkiyeti resmi senetle ve tapu siciline tescil ile doğar. Kat Mülkiyeti Kanununda her daire ayrı bir ‘bağımsız bölüm’ olarak geçer. Aranan Kelimeler:kat mülkiyeti nedir (28) Devamını Oku »

Kat İrtifakı Nedir

Kat İrtifakı bir arsa üzerinde yapılacak veya yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için, ilgili arsanın malikleri tarafından Kat Mülkiyeti Kanununa göre kurulan bir irtifak hakkıdır. Kat İrtifakı sahiplerine Kat İrtifak Tapusu verilir. Aranan Kelimeler:kat irtifakı nedir (24) Devamını Oku »

Sulh Hukuk Mahkemesi Nedir

Sulh hukuk mahkemeleri, Türkiye’de adli yargı kolunun içinde yer alan hukuk mahkemelerinden bir tanesid olup Asliye hukuk mahkemeleriyle birlikte temel hukuk mahkemelerini oluşturmaktadırlar. Türkiye’deki sulh hukuk mahkemelerinde, asliye hukuk mahkemelerine oranla dava konusu şeyin değeri ya da miktarı daha düşük olan davalar görülür. Görev alanına giren davalar HUMK madde 8’de ... Devamını Oku »

Asliye Hukuk Mahkemesi Ne Demek

Asliye hukuk mahkemesi, sulh hukuk mahkemeleri ile ticaret mahkemelerinin görev ve yetkileri dışında kalan dâvalara bakan tek yargıçlı bir mahkemedir. Değeri para ile ölçülen davalarda sulh hukuk mahkemesinin sınırının üzerinde bir üst mahkeme, asliye ticaret mahkemelerinin ise altında bir mahkemedir. Ancak belirtmekte fayda bulunmaktadırki bu mahkemelerin birbirlerine karşı yetki açısından ... Devamını Oku »

Key Ödemeleri

22 AĞUSTOS 2010 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 27680 (Mükerrer) TEBLİĞ Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketinden: 5939 SAYILI KONUT EDİNDİRME YARDIMI HAK SAHİPLERİNE ÖDEME YAPILMASINA DAİR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN VE 7/1/2010 TARİHLİ VE 27455 SAYILI RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANAN KONUT EDİNDİRME YARDIMI HAK SAHİPLERİNE ÖDEME YAPILMASINA DAİR ... Devamını Oku »

Yeni Yol Tazminatı

Adalet bakanlığı tarafından 3717 sayılı yasanın ilgili 146/1 nolu genelge uyarınca yol tazminatlarının dağıtımına ilişkin hesaplama programının yenilendiği ve hesaplamaların 12/08/2010 tarihi itibari ile güncellenen program kullanılarak yapılacağı duyuruldu. Aranan Kelimeler:yol tazminatı hesaplama (15) Devamını Oku »

Barolar ve Baroların Telefonları

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ TELEFON VE FAKS BİLGİLERİ Telefon Faks 312 425 30 11 312 418 78 57 ADANA BAROSU 322 351 21 21 322 359 44 26 ADIYAMAN BAROSU 416 216 13 51 416 213 32 38 AFYON BAROSU 272 215 39 91 272 215 39 91 AĞRI BAROSU 472 ... Devamını Oku »

Kadınlara 4 yıl erken emeklilik

SGK yeni genelge ile bütün SSK’lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yayınladığı tebliğ ve genelge ile bütün SSK’lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Çalışmaya başlamadan önce doğum yapmış anneler de bu haklardan yararlanabilecek. Kadınlara 4 yıl erken emeklilik ile ilgili olarak doğum borçlanmasından bütün ... Devamını Oku »

Yeni Açılacak Hukuk Fakülteleri

YÖK, vakıf üniversiteleri ağırlıklı olmak üzere 10 üniversitenin bünyesinde yeni hukuk fakültesi açılması isteklerini kabul etti. Ancak YÖK bu üniversitelerde kurulacak hukuk fakültelerinin eğitim öğretime başlamasını `öğretim üyesi yetiştirilmesi` şartına bağlarken, gerekli şartları taşımayanlara öğretime başlama izni vermeyeceğini bildirdi. Bir fakültenin kurulabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerektiği için YÖK, açılacak ... Devamını Oku »

Pasaportlar Artık 10 Yıllık

PASAPORT Kanunu’nda yapılan yeni değişikliklerle göre pasaportların 5 yıllık süresi 10 yıla uzatıldı. Yeşil pasaportlarda erkek çocukların yaşı ise 18′den 25′e yükseltildi. Kız çocuklarının sınırsız olan süresi de 25′e düşürüldü. Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates