20 Kasım 2017, Pazartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Hukuki Haberler » Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları Yenilenmelidir

Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları Yenilenmelidir

İstanbul Barosu Meslek Sorunları Komisyonunca düzenlenen avukatlık mesleğinin ilke ve kurallarının değerlendirildiği panel, 1 Temmuz 2009 Çarşamba günü saat 17.00 – 19.00 arasında Orhan Apaydın Konferans Salonunda yapıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Barosu Başkanı Av. Muammer Aydın, Avukatlık Meslek Kurallarının 8 Ocak 1979″da Türkiye Barolar Birliğinin Adana”da yaptığı Genel Kurulda kabul edildiğini, o günden bu yana bazı düzenlemeler yapıldığını, ancak yeterli olmadığını söyledi.

Panelde ortaya çıkacak görüşler doğrultusunda baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin yeni bir düzenleme yapması gerektiğini belirten Aydın, baroların öncelikli görevinin Meslek İlke ve Kurallarının günümüz koşullarına uygun hale getirilmesi gerektiğini, aksi halde mesleğin içinden çıkılmaz sorunlarla karşı karşıya kalınacağını bildirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler, Türkiye Barolar Birliğinin her yıl Genel Kurul yapma kararı aldığını, ilk yapılacak Genel Kurul”da ise Meslek İlke ve Kurallarının ele alınacağını söyledi. Besler, Genel Kurul tarihine kadar bütün baroların konuya ilişkin yaptıkları çalışmaların Genel Kurul”da değerlendirileceğini bildirdi. Konuyu meslek açısından çok önemli bulduğunu hatırlatan Besler, çağdaş, daha ileri ve mesleğe yakışır Meslek İlke ve Kurallarının oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Paneli yöneten Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dr. Av. Selçuk Demirbulak da, Avrupa Birliği hukukunda yer alan avukatlık meslek ilkeleri hakkında bilgi verdi. Dünyanın 3. sanayi devrimini yaşadığını hatırlatan Demirbulak, 1136 sayılı Avukatlık Yasası ile Avukatlık Meslek İlke ve Kurallarının çağdaş gelişmelere uygun düzenlenmesi gerektiğini anlattı.

Panelde konuşan TBB Disiplin Kurulu Üyesi Av. Mehmet Nuri Karahan Meslek İlke ve Kuralları hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Sunumunda avukatlık mesleğinin 4000 yıllık bir tarihi bulunduğunu belirten Karahan, Avukatlık mesleğinin nitelikleri ve bu mesleğin ilke ve kuralları hakkında açıklayıcı ve örneklemeli bilgiler verdi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu, Avukatlık Meslek ilke ve Kurallarını yeni bir bakış açısından değerlendirdi.

Yürürlükteki Meslek İlke ve Kurallarına örnekler vererek çeşitli eleştiriler yönelten Burcuoğlu, “Meslek kurallarının bazılarını okuduğum zaman tüylerim diken diken oluyor. Meslek kuralları avukatın bağımsızlığını ve kişiliğini ortadan kaldırmamalı, daha çağdaş ve daha insancıl bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Konuşmalardan sonra soru-cevap bölümüne geçildi. Bu arada Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları hakkında katılımcıların yazılı öneri ve dilekleri toplandı. Daha sonra konuşmacılara birer Teşekkür Belgesi verildi.

Kaynak: İstanbul Barosu

Aranan Kelimeler:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates