19 Ocak 2018, Cuma
Hukuki Haberler
Anasayfa » Gayrimenkul Hukuku » Ev Satarken Dikkat Edilecek Hususlar

Ev Satarken Dikkat Edilecek Hususlar

Vatandaşların, satın aldıkları gayrimenkulü 5 yıl içinde elden çıkarmaları halinde, oluşan değer artış kazancı için gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan veya beyanı unutan bir çok vatandaş, vergi cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Alış-satış bedeli arasındaki farkın 2010 yılı için 7 bin 700 lirası vergiden istisna tutuluyor.
Değer artış kazancının “safi miktarı”, istisna sınırını aşıyorsa, satışın yapıldığı yılı takip eden yılın mart ayında yıllık beyannameyle beyan edilmesi ve hesaplanacak gelir vergisi tutarının mart ve temmuz ayları olmak üzere 2 eşit taksitle ödenmesi gerekiyor.

2007’den sonra alınanlar

Düzenlemeye göre, 2007’den önce alınan gayrimenkullerin elden çıkarılmasında vergilendirme için 4 yıllık süre dikkate alınıyor. 2007’den sonra alınanlarda ise süre 5 yıl olarak uygulanıyor. Buna göre, en fazla 5 yıldan uzun süre elde tutulan gayrimenkuller için gelir vergisi ödenmesi gerekmiyor. Ayrıca, gayrimenkulün eşe veya çocuğa alınması, ödemenin de aile reisi tarafından yapılması halinde “ivazsız” yani karşılıksız intikal söz konusu olduğundan, durum, gelir vergisi değil, veraset ve intikal vergisi kapsamına giriyor.
Gayrimenkul alım satım işinin devamlı yapılması halinde elde edilen gelir de değer artış kazancı olarak değil, “ticari kazanç” olarak vergilendiriliyor. “Değer artış kazancı” kapsamındaki vergilendirme için esas alınan “safi kazanç”, değer artış kazancından ’mal ve hakların maliyet bedeli’, ’elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderler’ ile “ödenen vergi ve harçlar”ın çıkarılması yoluyla hesaplanıyor.

Vergi hesabında kullanılan “gayrimenkullerin iktisap bedelinin tespiti”nde de üretici fiyat endeksi dikkate alınıyor. Ortaya çıkan rakam üzerinden ödenecek vergi tutarı da o yılın Gelir Vergisi tarifesine göre belirleniyor.

Kaynak: 24 Ağustos 2010 – Milliyet
Not: Bu yazılanlar vergi hakkında bilgilendirmek için verilmiş olup, ev alım veya satımında dikkat edilecek bir çok husus bulunmaktadır. Bu nedenle ev, işyeri, arsa, tarla alım-satım işlemlerinde hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Aranan Kelimeler:

Bir yorum

  1. Merhabalar,
    bu konuda bir sorum olacak size. Satistan elde edilen gelirden eve tadilat yapilmissa bu masraflar gelir vergisi kazancindan dusulebilir mi hesaplamalarda?
    ornegin ben evimi 2008 yilinda aldim 110 000 tl ye bu sene 2011 de 150 tlye satiyorum eve 25000 tl civarinda masraf yaptim. gelir vergisi 40 000 tl uzerinden mi yolsa 15000tl uzerinden mi hesaplanacak?

    yanitiniz icin simdiden tesekurler. Saygilarimla , iyi calismalar.

    Elvan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates