19 Ocak 2018, Cuma
Hukuki Haberler
Anasayfa » Yargıtay Kararları » Evlenmeye İzin

Evlenmeye İzin

YARGITAY
2. Hukuk Dairesi 2003/7198 E.N , 2003/8271 K.N.

İlgili Kavramlar

EVLENMEYE İZİN

Özet
EVLENMESİNE İZİN İSTENENİN VESAYET ALTINDA, DÜZENLİ AİLE YAŞAMI OLMAYAN, AKRABALARI TARAFINDAN BAKILAN VE EVLENMEKLE BAŞKALARININ YARDIMINA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTULACAK KİŞİ OLMASI DİKKATE ALINARAK EVLENME İSTEĞİNİN KABULÜ GEREKİR.

İçtihat Metni

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Evlenmesine izin istenen Çiğdem 3.4.1987 doğumlu olup vesayet altındadır. Akrabaları tarafından bakılmakta, düzenli bir aile yaşam bulunmamaktadır. Bu durum Türk Medeni Kanunun düzenlediği 124/2. maddesine uygun pek önemli bir sebeptir. Davacı bir an önce evlenerek başkalarının yardımına bağımlı olmaktan kurtulacaktır. Evlenmeye ehliyet koşulları bu şekilde gerçekleştiğinden davanın kabulü gerekirken reddi ve yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır.

Sonuç : Hükmün açıklanan nedenlerle (BOZULMASINA), bozma nedenlerine göre sair hususların incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 5.6.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates