20 Ocak 2018, Cumartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Dilekçe Örnekleri » Haksız Rekabetin Önlenmesi Davası Dilekçesi

Haksız Rekabetin Önlenmesi Davası Dilekçesi

…… MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU :Haksız Rekabetin Önlenmesi İstemidir.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilimiz Şirkete ait, … yıldır patentli olarak üretmekte oldukları özel vasıflı …….., davalı tarafından müvekkilimizden izin alınmadan taklit edilmiş ve piyasaya sürülmüştür.

2-) Davalı ürünü aynen taklit etmekle kalmamış, ürünün ismini dahi değiştirmemiştir. Ambalajını da birebir kopyalamıştır.

3-) Davalının bu davranışı müvekkilimizi piyasada zor durumda bırakmaktadır. Müvekkilimiz satmadığı ürünleri, değiştirmek durumunda kalmakta, farklı fiyatlardan satılan ürünler müşteriler arasında güven sorunu yaratmaktadır. Davalının davranışı müvekkilimiz şirkete her bakımdan zarar vermektedir.

4-) Davalı hakkında bu güne kadar uğradığımız maddi ve manevi zararlar ile ilgili olarak ayrıca tazminat davaları ve suç sayılan eylemi için ceza davaları açacağız.

5-) Mahkeme tarafından davalının bu haksız davranışının önlenmesi bakımından, gerek elinde müvekkilimizin patentine sahip olduğu benzer ürünlere, gerek bu ürünleri üretmekte kullandığı her türlü makine ve araca, tedbiren el konulmasını da istemekteyiz.

6-) Mahkemenizce haklı bulunmamız halinde kesinleşen ilamın da ulusal gazetelerde masrafı davalıdan alınmak üzere ilanına karar verilmesini istemekteyiz.

HUKUKİ NEDENLER : BK., TTK., HUMK., vd. ilgili yasal mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Şirket kayıtları, patent belgeleri, ticaret sicili, patent, tanık, keşif, bilirkişi ve her türlü yasal kanıt.

CEVAP SÜRESİ : 10 gündür.

SONUÇ VE İSTEM : Açıklanan nedenlerle, Mahkeme tarafından davalının bu haksız davranışının önlenmesi bakımından, davalının haksız rekabetinin önlenmesine, davalının gerek elinde müvekkilimizin patentine sahip olduğu benzer ürünlere, gerek bu ürünleri üretmekte kullandığı her türlü makine ve araca el konulması için tedbir kararı verilmesine, Mahkemenizce haklı bulunmamız halinde kesinleşen ilamın da ulusal gazetelerde masrafı davalıdan alınmak üzere ilanına, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygılarımla talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili

Avukat

Aranan Kelimeler:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates