18 Ocak 2018, Perşembe
Hukuki Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: hakim

Etiket Arşivi: hakim

Yeni Yargıtay Üyeleri

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanlığından: Karar Tarihi : 18.01.2010 Karar No : 55 Yargıtay’da boş bulunan 34 (otuzdört) üyelik için gizli oyla yapılan seçim sonucunda, 1- Ankara Hâkimi 20865 Hacı Hüseyin ÜNALDI 2- Ankara C.Başsavcısı 21948 Hüseyin BOYRAZOĞLU 3- Kadıköy Hâkimi 21984 Aysel KOÇAK 4- Sarıyer Hâkimi 23080 Mehmet ... Devamını Oku »

Hukukta Uzmanlık Sınavı Geliyor…

Hukuk Fakültesi Mezunlarına, Hukukta Uzmanlık Sınavı (Hus) Geliyor. Yargıda standartları yükseltmek için, Hukuk Fakültesi mezunlarına uzmanlık sınavı getiriliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Hukuk Fakülteleri mezunlarına ‘Hukukta Uzmanlık Sınavı (HUS)’ getirmek için çalışma başlattı. HUS’tan başarılı olanlar hakim, avukat, cumhuriyet savcısı olarak görev yapabilecek. HUS’u geçemeyen hukuk mezunları ise sadece diğer lisans ... Devamını Oku »

HSYK Kararı (Karar No:2)

ADLİ YARGI HÂKİM VE C. SAVCILARI İLE İDARİ YARGI HÂKİM VE SAVCILARI HAKKINDA 2802SAYILI HÂKİMLER VE SAVCILAR KANUNUNUN 21 VE 118 İNCİ MADDELERİ UYARINCA TESBİT EDİLEN DERECE YÜKSELMESİ ESASLARINA İLİŞKİN HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU İLKE KARARI Karar No : 2 Karar Tarihi : 07.04.1983 KAPSAM Madde 1- (Değişik) Tespit ... Devamını Oku »

Avukatlık Nedir?

İşin Doğası * Toplumda bireylerin birbirleriyle ve devletle veya devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen yasaların uygulanması sırasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkların çözümü konusunda çalışırlar. Avukatlar; * Bireylerin birbirleriyle ve devletle olan ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde temsil eden ve haklarını savunurlar. * Dava konusu ile ... Devamını Oku »

Hakimin Müdahalesi

YARGITAY 2. Hukuk Dairesi 2005/13308 E.N , 2005/16082 K.N. İlgili Kavramlar HAKİMİN MÜDAHALESİ HAKİMİN TALEPLE BAĞLI OLMASI Özet DAVALI DAVACIYI EVDEN UZAKLAŞTIRIP EVE ANNE BABASINI GETİRİP ONLARLA YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTIR. DAVACI AYRI YAŞAMAKTA HAKLIDIR. BU DURUMDA KONUT VE EV EŞYALARINDAN EŞLERİN HANGİ ORANDA YARARLANACAĞININ VE DAVALININ YAPACAĞI PARASAL KATKININ BELİRLENMESİ GEREKİR. ... Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates