19 Şubat 2018, Pazartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Hukuk

Etiket Arşivi: Hukuk

Kamulaştırma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Kamulaştırma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Kanun No. 5999 Kabul Tarihi: 18/6/2010 MADDE 1 – 4/11/1983 tarihli ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “Kamulaştırmasız el koyma sebebiyle tazmin GEÇİCİ MADDE 6 – Kamulaştırma işlemleri tamamlanmamış veya kamulaştırması hiç yapılmamış olmasına rağmen 9/10/1956 tarihi ile 4/11/1983 tarihi arasında ... Devamını Oku »

Alacağın Temliki

ALACACIN TEMLİKİ. Prof. Dr. Nisim FRANKO •• 1- MEFHUM Borç münasebetinin taraflan, biri aktif süje digeri pasif süje olmak üzere iki kişiden ibarettir. Bunlarda, aktif süje alacaklı; pasif süje borçludur. Umumiyetle, alacalc.lı ile borçlu arasında dogmuş olan hukuki rabıta sona erinceye kadar, degişmezler. Başka bir tabirle, borç sona erinceye kadar, ... Devamını Oku »

Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Tarihçesi

Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Tarihçesi

TÜRKİYE’DE AVUKATLIK MESLEĞİNİN TARİHÇESİ Osmanlı Devletinde, Şeri Mahkemelerde tarafları savunan kişilere ‘dava vekili’ ya da ‘muhami’ denmektedir. 1839 Tanzimat döneminden sonra başlayan reform hareketlerinin etkisiyle, dava vekilliği de bir takım kurallara bağlanmaya başlanmıştır. Avukatlık mesleğini düzenleyen ilk metin, 13 Ocak 1876 tarihli ‘Dava Vekilleri Cemiyeti Tüzüğü’ dür. Bu tüzüğün ‘Dava ... Devamını Oku »

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme

ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME Resmi Gazete Tarihi: 27/01/1995 Resmi Gazete Sayısı: 22184 Geçerli Dili: İngilizce, Arapça, Çince, İspanyolca, Fransızca ve Rusça Depoziter: Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Sekreteri Türkiye’nin İmza Tarihi: 14.09.1990 Onay Şekli: Onay Kanunu-Bakanlar Kurulu Kararı İhtirazi Kaydı: “Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin 17, 29 ve 30 ... Devamını Oku »

Yeşil Alan

Şehir imar plânlarında toplumun yararlanması için ayrılan ve üzerinde inşaat yapılması mümkün olmayan ve ileride veya şimdiden park, çocuk parkı vb. hizmet alanı olarak ayrılmış alan Aranan Kelimeler:yeşil alan nedir (186)yeşil alan kanunu (41)yeşil alan ne demek (24) Devamını Oku »

Hukuk ile ekonomiyi entegre etmek

Hukuk ile ekonomiyi entegre etmek

Adaletin sağlanması için koalisyonların başarılı olması gerektiğini belirten sosyolog Prof. Dr. M. Kayhan Mutlu, seçim sonuçlarının toplumda bir rahatlama sağladığını anlatıyor Türkiye’nin temel meselelerinin başında hukuk ile ekonomiyi entegre edememeyi sayıyor. ‘Gelişmiş ülkelerde namuslu insana siyasi irade değil, hukuk sahip çıkıyor’ diyor. Tabii ki meselelerin temelinde siyasiler yatıyor ona göre. ... Devamını Oku »

Reşit

Ergin; rüşt yaşını doldurmuş; onsekiz yaşını dolduran veya onsekiz yaşını doldurmamasına rağmen evlenen veya yasal olarak erginliğine mahkemece karar verilen kişi Devamını Oku »

Hazine

Devletten ayrı bir kişilik oluşturmamakla beraber, bir taraftan bütçenin uygulanmasına ilişkin işlemleri, diğer taraftan da kamu gelir ve giderlerinin zaman olarak uygunluğunu sağlayan merkezi örgüt; Maliye Bakanlığı ve maliye dairelerinden oluşan örgüt; devlet kasası. Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates