19 Ocak 2018, Cuma
Hukuki Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: savcı

Etiket Arşivi: savcı

Hukukta Uzmanlık Sınavı Geliyor…

Hukuk Fakültesi Mezunlarına, Hukukta Uzmanlık Sınavı (Hus) Geliyor. Yargıda standartları yükseltmek için, Hukuk Fakültesi mezunlarına uzmanlık sınavı getiriliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Hukuk Fakülteleri mezunlarına ‘Hukukta Uzmanlık Sınavı (HUS)’ getirmek için çalışma başlattı. HUS’tan başarılı olanlar hakim, avukat, cumhuriyet savcısı olarak görev yapabilecek. HUS’u geçemeyen hukuk mezunları ise sadece diğer lisans ... Devamını Oku »

HSYK Kararı (Karar No:2)

ADLİ YARGI HÂKİM VE C. SAVCILARI İLE İDARİ YARGI HÂKİM VE SAVCILARI HAKKINDA 2802SAYILI HÂKİMLER VE SAVCILAR KANUNUNUN 21 VE 118 İNCİ MADDELERİ UYARINCA TESBİT EDİLEN DERECE YÜKSELMESİ ESASLARINA İLİŞKİN HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU İLKE KARARI Karar No : 2 Karar Tarihi : 07.04.1983 KAPSAM Madde 1- (Değişik) Tespit ... Devamını Oku »

Avukatlık Nedir?

İşin Doğası * Toplumda bireylerin birbirleriyle ve devletle veya devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen yasaların uygulanması sırasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkların çözümü konusunda çalışırlar. Avukatlar; * Bireylerin birbirleriyle ve devletle olan ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde temsil eden ve haklarını savunurlar. * Dava konusu ile ... Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates