20 Ocak 2018, Cumartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Aile Hukuku

Aile Hukuku

4787 Sayılı Kanun

AİLE MAHKEMELERİNİN KURULUŞ, GÖREV VE YARGILAMA USULLERİNE DAİR KANUN Kanun No: 4787 Kabul Tarihi : 09/01/2003 Resmi Gazete Tarihi: 18/01/2003 Resmi Gazete Sayısı: 24997 AMAÇ VE KAPSAM Madde 1 – Bu Kanunun amacı, aile mahkemelerinin kuruluş, görev ve yargılama usullerini düzenlemektir. Bu Kanun, aile hukukundan doğan dava ve işleri görmek ... Devamını Oku »

5133 Sayılı Kanun

AİLE MAHKEMELERİNİN KURULUŞ, GÖREV VE YARGILAMA USULLERİNE DAİR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN Kanun Numarası: 5133 Kabul Tarihi: 14/04/2004 Yayımladığı Resmi Gazete Tarih: 20/04/2004 Yayımladığı Resmi Gazete Sayısı: 25439 Madde 1- 9.1.2003 tarihli ve 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 3 üncü maddesinde yer alan ... Devamını Oku »

5256 Sayılı Kanun

AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN Kanun No:5256 Kanun Kabul Tarihi:10/11/2004 Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı:25642 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi:13/11/2004 BİRİNCİ BÖLÜM : AMAÇ, TANIMLAR VE GÖREVLER AMAÇ Madde 1 – Bu Kanunun amacı, ülkemizdeki sosyal sorunların tespiti ve çözümü ile Türk ailesinin bütünlüğünün korunması, güçlendirilmesi ... Devamını Oku »

4320 Sayılı Kanun

AİLENİN KORUNMASINA DAİR KANUN Kanun Numarası: 4320 Kabul Tarihi: 14/01/1998 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 17/01/1998 Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 23233 Madde 1 – (Değişik madde: 26/04/2007-5636 S.K./1.mad) Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık ... Devamını Oku »

5636 Sayılı Kanun

AİLENİN KORUNMASINA DAİR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN Kanun Numarası : 5636 Kanun Kabul Tarihi : 26/04/2007 Resmi Gazete Tarihi : 04/05/2007 Resmi Gazete Sayısı : 26512 Madde 1 – 14/1/1998 tarihli ve 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Madde 1 – Türk Medenî ... Devamını Oku »

Yardım Nafakasının Artırılması İçin Dilekçe

………………………………… MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE DAVACILAR                      : ………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..) Adres: ……………………………………. VEKİLİ                                : Av. ……………………. ………………. (TC Kimlik No: …………………………) Adres: ………………………………………….. Tel:…………………… Fax:…………………… DAVALILAR                      : ……………………. ………………………… Adres: …………………………………….. KONU                                   : Yardım Nafakası Artırımı Talebimizden İbarettir. DAVA DEĞERİ                  : …………….. TL AÇIKLAMALAR              :     1.     ... Devamını Oku »

Yardım Nafakası Dava Dilekçesi

 ………………………………… MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE   DAVACILAR                      : ………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..) Adres: ……………………………………. VEKİLİ                                : Av. ……………………. ………………. (TC Kimlik No: …………………………) Adres: ………………………………………….. Tel:…………………… Fax:…………………… DAVALILAR                      : ……………………. ………………………… Adres: …………………………………….. KONU                                   : Yaş Tashihi Talebimizden İbarettir. DAVA DEĞERİ                  : …………….. TL AÇIKLAMALAR              :   Müvekkillerim ………  ... Devamını Oku »

Evlenmeye İzin Verilmesi Davası Dilekçesi

……. MAHKEMESİNE DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : KONU : Evlenmeye İzin Verilmesi İstemidir. AÇIKLAMALAR : 1-) Müvekkilim, kız arkadaşı ile cinsel ilişkiye girmiş ve arkadaşı hamile kalmıştır. Müvekkilim ve arkadaşı birbirlerini sevmektedirler ve evlenmek istemektedirler. 2-) Ancak buna rağmen anne-babası müvekkilimin evlenmesine izin vermemektedir. Bu nedenle müvekkilimin evlenmesine izin ... Devamını Oku »

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

……. MAHKEMESİNE DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : KONU : Nişan Hediyelerinin İadesi Veya Bedellerinin Tahsili İstemidir. AÇIKLAMALAR : 1-) Müvekkilim davalı ile …/…/… tarihinde nişanlanmıştır. Müvekkilim nişan hediyesi olarak aşağıda belirttiğimiz eşyaları vermiştir. 2-) Davalı şahıs ile müvekkilimin ilişkisi gayet güzel devam etmekte iken davalı hiçbir neden göstermeksizin nişanı ... Devamını Oku »

Nesebin Düzeltilmesi Davası Dilekçesi

… MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : KONU : Babalığın hükmen tayini talebinden ibarettir. AÇIKLAMALAR : 1- Müvekkilim davacı … ; davalı … ile yaklaşık iki yıldan fazla bir süredir birlikte evlilik dışı aynı evde yaşamaktadırlar ancak yaklaşık altı aydır ayrılmışlar ve ayrı yaşamaktadırlar. Müvekkil davalı ile aralarında ... Devamını Oku »

Mal Rejiminin Değiştirilmesi Davası Dilekçesi

……. MAHKEMESİNE DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : KONU : Mal Rejiminin Değiştirilmesi İstemidir. AÇIKLAMALAR : 1-) Müvekkil ile davalı eşi …/…/… tarihinden beri evlidirler. 2-) Eşler arasında mal ortaklığı rejimi uygulanmasına rağmen davalı eş kendince sorumsuz davranmakta haksız olarak ortaklık mallarının geleceğini tehlikeye atmaktadır. 3-) Bu nedenle, mevcut rejimin ... Devamını Oku »

Aile Anayasası Nasıl Hazırlanır?

Doç. Dr. Necdet SAĞLAM / Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Aile şirketi sahipleri, kendileri işin başında olduğu, çok çalıştıkları, hızlı karar verdikleri ve işe fazla asıldıkları için kısa zamanda önemli karlar elde edebilirler. Ancak iş belli bir büyüklüğe geldiği ve işin kendisinin yanında yönetim ve organizasyon, insan kaynakları, verimlilik, kalite, maliyet ... Devamını Oku »

Evlilik Dışı Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Davası

……. MAHKEMESİNE DAVACI : VEKİLİ :Av. DAVALI : KONU : Velayetin Babaya Verilmesi İstemidir. AÇIKLAMALAR : 1-) Müvekkilim davalı … ile … yıldan beri birliktedir. Müvekkilimin, davalı ile evlilik dışı birlikteliğinden … isimli çocukları olmuştur. Taraflar evli olmadıkları için velayet doğal olarak annesindedir. 2-) Davalı anne, yaşının küçük olması nedeniyle ... Devamını Oku »

Evlatlık İlişkisinin Kaldırılması Davası Dilekçesi

……. MAHKEMESİNE DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : KONU : Evlatlık İlişkisinin Kaldırılması İstemi. AÇIKLAMALAR : 1-) Davalı karı – koca küçük …’yi, … Mahkemesinin kararıyla evlat edinmişlerdir.Buna dair karar sunmaktayız. 2-) Ancak yapılması gereken esaslı araştırmalar yapılmadan bu karar verilmiştir.Davalılar daha öncede evlat edinmişler ve gerekli özeni göstermedikleri için ... Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates