19 Şubat 2018, Pazartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Hukuki Haberler » Kredi Kartı Affı – Kredi Kartına Taksit

Kredi Kartı Affı – Kredi Kartına Taksit

Cumhurbaşkanı Gül, kredi kartı borçlarını yeniden yapılandıran yasayı onayladı. Buna göre kredi kartı borçları 31 Mayıs 2009 itibarıyla takibe düşen kredi kartı borçluları borçlarını taksitle ödeyebilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5915 sayılı ”Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onaylayarak yayımlanması için başbakanlığa gönderdi.

Sözkonusu kanun, kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırıyor.

Kanuna göre, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20’sinden aşağı olamayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankasının olumlu görüşünü alarak, bu oranı yüzde 40’a kadar arttırabilecek ya da yüzde 20’ye kadar azaltabilecek, belirtilen sınırlar dahilinde bu oranı kart hamili grupları itibarıyla farklılaştırabilecek.

Kart sahibi, hesap özetinde yer alan asgari ödeme tutarını son ödeme tarihinde ödemezse, sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında bir yükümlülük altına sokulamayacak.

31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle, haklarında ihtar çekilenler, haklarında icra takibi başlatılanlar ve kredi kartı borcu bulunanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içerisinde bankalara, bankaların avukatlarına, varlık yönetim şirketlerine veya temsilcilerine başvurmaları halinde, belirlenen esaslar dahilinde icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25’ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeme hakkına sahip olacak.

Kart sahibine ödenmesi için ihtar çekilen veya hakkında icra takibi başlatılan kredi kartı ana para ve faiz borcu, kart sahibinin söz konusu tarih itibariyle kredi kartı ana para borcu ile bu hesaplarda sınıflandırılma tarihine kadar işletilmiş bulunan faiz borcu, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Merkez Bankasınca 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak, ilan edilecek aylık endeks katsayısıyla çarpılarak ödeme planına esas borç tutarı hesaplanacak.

BİR DEFADA VE TAKSİTLİ ÖDEMELER
Hesaplanan ödeme planına esas borç tutarı; başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bir defada ya da taksitle ödenirse herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmeyecek.

Ödeme planına esas borcun vadeli olarak ödenmesi talep edilirse aylık eşit taksitler şeklinde ödenecek borç tutarı 6 aylık vade için 1,04; 12 aylık vade için 1,08; 24 aylık vade için 1,18; 36 aylık vade için 1,26 ile çarpılacak; hesaplanacak tutar ay sayısına bölünerek hesaplanacak. Vadeli ödemelerde ilk taksit peşin olarak ödenecek.

Kredi kartı borçlusunun başvurusu ve yapılan ödeme planı doğrultusunda, taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, yapılmış işlemler saklı kalmak kaydıyla icra işlemleri duracak, İcra ve İflas Kanunu’nda belirtilen süreler işlemeyecek. Kredi kartı borçlusu bu ödeme planına karşı ancak plan doğrultusunda ödeme yapmak ve ödemelere devam etmek koşuluyla itiraz yoluna başvurabilecek. Yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkacak. Ödeme planı uyarınca son taksitin de vadesinde ödenmesi üzerine icra takibi sona erecek.

Altı aylık vade de dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre 1 yıl içerisinde 3 taksitin ödenmemesi halinde, sağlanan haklar, ilgili kart çıkaran kuruluşça ya da varlık yönetim şirketince ortadan kaldırılabilecek ve belirtilen gecikme faizi üzerinden mevcut icra takip işlemlerine devam edilebilecek.

Bankaların kredi kartı alacaklarını temlik almış olan varlık yönetim şirketleri de kredi kartı borçlularının talebi halinde işlem yapmak zorunda olacak. Temlik alacaklıları da bu kapsamdaki alacaklarıyla ilgili olarak bankaların yararlandıkları harç muafiyetlerinden yararlanacak. Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı olmayacak.

Bankalar, müşterileriyle yapacakları sözleşme çerçevesinde kredi kartı kullanım ücreti talep edebilecek.

ntvmsnbc.com

Aranan Kelimeler:

4 yorum

  1. bundan 3 sene öncesnde kredi kartım vardı fakat askere gttgımden doay ve ailemin maddi durumu iyi olmagı için borcumu odeyemedım askerden geldıımde taksıtlendrme yaptım ve 1200 lıra kadar odeme yaptım toplam taksıtlenmıs brcum 1600 lıraydı ve 3 ay kadar ödeme yapamadım babamın rahatsızlgından dolayı ve yatırdıgım paranın yandıgı soylendı 1 ay içinde yatrırsam 860 lıra olarak kapanacagı soylendı fakat mkanm olmadıg için kapatamadm borcumu 2 gun kaldı ve ödeye bileceğimi sanmyorum ne yapmam gerek yardıımcı olursanız sevınırım …..

  2. kredi kartlarına af varmı acaba varsa ne zaman belli oluyor bilginiz varsa söylerseniz senirimm şimdiden tşklerr

  3. kredi kartım avukatlık oldu. 1100 tl borcum 4000 tl oldu bu borcu 18 aya böldürdüm her ay 200 tl ödüyorum.. acaba yeni tasarıdaki indirim borcu ödedigim halde bnde yararlanabilir miyim?

  4. kredi kartıma 4000 tl borcum var ailemin durumu bozuktu bende çalışamadım şimdi çalışıyorum aftan bende yararlana bilirmiyim acaba yardıcı olrsanıs sevinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates