21 Ocak 2018, Pazar
Hukuki Haberler
Anasayfa » Avukatlık Hukuku » Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Tarihçesi

Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Tarihçesi

Türkiye’de Avukatlık Mesleğinin Tarihçesi

TÜRKİYE’DE AVUKATLIK MESLEĞİNİN TARİHÇESİ

Osmanlı Devletinde, Şeri Mahkemelerde tarafları savunan kişilere ‘dava vekili’ ya da ‘muhami’ denmektedir. 1839 Tanzimat döneminden sonra başlayan reform hareketlerinin etkisiyle, dava vekilliği de bir takım kurallara bağlanmaya başlanmıştır.

Avukatlık mesleğini düzenleyen ilk metin, 13 Ocak 1876 tarihli ‘Dava Vekilleri Cemiyeti Tüzüğü’ dür. Bu tüzüğün ‘Dava Vekilleri Cemiyetinin Sureti Teşkil ve Vezaifi Beyanındadır’ başlığını taşıyan 30-40.maddeleri arasında, her ne kadar Cemiyet kelimesi kullanılmışsa da, Baronun kuruluşunun dayanağı olan ilk resmi belgenin, bu tüzük olduğu kabul edilmektedir.

Avukatların meslek örgütü olan baro, ilk kez 1878′ de İstanbul’ da kurulmuştur. İlk Baro Başkanı Meryem Kuli olup, merkezi Galata’ da Yıldız Hanında bir odadadır.

İkinci meşrutiyet’ ten sonra, dava vekilliğini düzenleyen bazı yasalar çıkarılmaya başlamıştır. Cumhuriyet’ ten sonra avukatlığa ilişkin ilk yasa, 1924 tarihli ‘Muhamat Kanunu’ dur. Bu yasa, 1926 yılında 708 Sayılı Avukatlık Kanunu ile değiştirilmiş, 1938 Yılında da yeni bir Avukatlık Yasası çıkarılmıştır.

Bugün yürürlükte olan 1136 sayılı Avukatlık Yasası ise, 1969 yılında kabul edilmiş, çeşitli yıllarda ve en son 2001 yılında yapılan değişikliklerle, son şeklini almıştır.

Aranan Kelimeler:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates