19 Ocak 2018, Cuma
Hukuki Haberler
Anasayfa » Hukuki Haberler » Ufuk Uras: Hukuk iki dudaklarının arasında

Ufuk Uras: Hukuk iki dudaklarının arasında

Ufuk Uras: Hukuk iki dudaklarının arasında

ÖDP eski Genel Başkanı Ufuk Uras, Türkiye’deki hukukun kişilerin iki dudağı arasında olduğunu söyledi.

Uras, “Hukukla oynamak, bir suçluluk içgüdüsünün çok açık bir karinesidir. Ama bunlarla kimse paçasını kurtaramaz. Sonuçta herkes musalla taşının önüne geliyor. Ama musalla taşına gelmeden bu hesaplaşmayı yapmak zorundayız. Herkes, yaptığı yolsuzluğun, hırsızlığın hesabını dünyadayken vermelidir. Sadece öte dünyada değil.” dedi.

12 Eylül darbesi için iddianame hazırlayan eski Savcı Sacit Kayasu’nun cenaze törenine katılan Ufuk Uras, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamalarda bulundu. Sacit Kayasu’nun hukuk mücadelesi yolunda çok ağır bedeller ödediğini belirten Ufuk Uras, “Sacit Bey çok önemli bir insandı. 12 Eylül ve Kenan Evren’e karşı yaptığı hukuk mücadelesinin çok ağır bedelini ödedi. Başta İstanbul Barosu olmak üzere herkes ona tavır aldı. İşsiz kaldı ama yılmadı. Türkiye’de hukuk sisteminin aslında hukukla alakası olmadığını kanıtladı. Türkiye’de hukukçu olmak için hukuk fakültesini tamamlamanın yeterli olmadığını, ahlaklı, vicdanlı, erdemli olmanın gerektiğini gösterdi.” diye konuştu.

Savcı Kayasu ile birlikte Kenan Evren’e dava açtığını aktaran Uras, “O, bunu çok önemsiyordu. ‘Sanık ayağa kalk!’ cümlesinin Kenan Evren tarafından duyulmasının çok önemli olduğunu düşünüyordu. Zaman aşımı var. Bu yaştaki insanı yargılasan ne olur gibi silik laflara itibar etmiyordu. Sonunda ceza alması ve Kenan Evren’in de ‘keşke bunu duymasaydım’ demesi onun mücadelesi ile olmuştur.” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’DE HUKUK, KİŞİLERİN İKİ DUDAĞI ARASINDA’

Türkiye’de hukukun üstünlüğünden çok merkezi otoritenin üstünlüğünün tercih edildiğini kaydeden Uras, “Hukuka pek ala uyulmayabileceği Çünkü iktidar ile devlet içinde örgütlenmiş güçler arasında mücadele olduğu için bunun paranteze alınabileceği söyleniliyor ama var sayalım ki bu doğru olsun. Bu konuyla ilgili olmayan Cumhurbaşkanlığı Köşkü gibi konularda bile hukuka uyulmadığı için 2015 seçimlerinden sonra niye kişilerin iki dudağı arasında olsun. Hukuk zaten bir sistemi kişilerin iki dudağı arasından çıkarmanın adıdır.” açıklamasını yaptı.

Yolsuzluk konularına da değinen Uras, şunları dile getirdi: “Hukukla oynamak bir suçluluk iç güdüsünün çok açık bir karinesidir. Ama bunlarla kimse paçasını kurtaramaz. Sonuçta herkes musalla taşının önüne geliyor. Ama musalla taşına gelmeden bu hesaplaşmayı bu durumda yapmak zorundayız. Herkes yaptığı yolsuzluğun, hırsızlığın hesabını dünyadayken vermelidir. Sadece öte dünyada değil.”

Kynk: bugun.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates