19 Şubat 2018, Pazartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Genel » Yargıtay 13.Hukuk Dairesinde Görülen Davalar

Yargıtay 13.Hukuk Dairesinde Görülen Davalar

ONÜÇÜNCÜ HUKUK DAİRESİ

1. Haksız iktisaptan,

2. Borçlar Kanununun 2. kısmında yer alan sözleşmelerden (yani “Akdin Muhtelif Nevileri”nden) kaynaklanan davaları,

3. Özel Kanunlara göre yapılan sözleşmelerden doğan 11. ve 15. Hukuk Daireleri görevleri dışında kalıp, Asliye Mahkemelerinden verilen kararları,

4. Alacağın temliki ve borcun nakli işlemlerinden doğan her türlü davalara ilişkin olarak Asliye Mahkemelerinden verilen ve 11. Hukuk Dairesi görevi dışında kalan kararları temyiz mercii olarak incelemek bu dairenin görevine girer.

5. Temyiz incelemesi Onüçüncü Hukuk Dairesince yapılmakta olan; arada geçersiz de olsa sözleşme ilişkisi bulunmayan Borçlar Kanunun 61-67.maddelerine temas eden sebepsiz zenginleşmelerden doğan uyuşmazlıklarla ilgili kararların temyiz incelemesi 23.02.2004 tarihli Başkanlar Kurulu Kararı gereğince Üçüncü Hukuk Dairesince yapılacaktır.

6. Temyiz incelemesi Onüçüncü Hukuk Dairesince yapılmakta olan; birden çok parsel üzerinde yer alan toplu konut ve diğer yapıların ortak yönetiminden kaynaklanan uyuşmazlıklar bakımından Asliye Hukuk Mahkemelerinden verilen kararların temyiz incelemesi 23.02.2004 tarihli Başkanlar Kurulu Kararı gereğince Üçüncü Hukuk Dairesince yapılacaktır.

7. Temyiz incelemesi Onüçüncü Hukuk Dairesince yapılmakta olan; kira sözleşmesinden kaynaklanan ve kiralayanın (veya malikinin) açtığı alacak ve tazminat davalarına ilişkin olarak Asliye Hukuk Mahkemelerince verilen kararların temyiz incelemesi 23.02.2004 tarihli Başkanlar Kurulu Kararı gereğince Altıncı Hukuk Dairesince yapılacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates