19 Şubat 2018, Pazartesi
Hukuki Haberler
Anasayfa » Genel » Yargıtay 6.Hukuk Dairesinde Görülen Davalar

Yargıtay 6.Hukuk Dairesinde Görülen Davalar

ALTINCI HUKUK DAİRESİ

1. Asliye ve Sulh Mahkemelerinden verilen şuf’a ve iştira ve vefa haklarına ilişkin kararları,

2. Paydaşlar veya mirasçılar arasında taşınır ve taşınmaz malların taksimi ve şüyuunun giderilmesi davaları,

3. Asliye, Sulh ve Ticaret Mahkemelerinden verilip de kira bağıntından doğan tahliye davalarına; tahliye davası ile birlikte görülen kira karşılığı ve tazminat davalarına ilişkin hüküm ve kararları,

4. Temyiz incelemesi 12.Hukuk Dairesince yapılmakta olan, İcra İflas Kanununun 10.Bab’ında düzenlenen itirazın kaldırılması ve buna bağlı olarak tahliyeye ilişkin İcra Tetkik Merciince verilecek kararların temyiz incelemesinin, 01.03.2003 tarihinden geçerli olmak üzere 6.Hukuk Dairesince yapılmasına;

5. Temyiz incelemesi Onüçüncü Hukuk Dairesince yapılmakta olan; kira sözleşmesinden kaynaklanan ve kiralayanın (veya malikinin) açtığı alacak ve tazminat davalarına ilişkin olarak Asliye Hukuk Mahkemelerince verilen kararların temyiz incelemesi 23.02.2004 tarihli Başkanlar Kurulu Kararı gereğince Altıncı Hukuk Dairesince yapılacaktır.

6. Temyiz incelemesi Onikinci Hukuk Dairesince yapılmakta olan kira alacağı nedeniyle başlatılan takipler üzerine icra mahkemelerince verilen itirazın kaldırılması kararlarının temyiz incelemesinin 01.02.2005 tarihinden geçerli olmak üzere 31.01.2005tarih ve 1 sayılı Başkanlar Kurulu kararı ile Altıncı Hukuk Dairesince yapılacaktır.

7. İkinci Hukuk Dairesi tarafından temyiz incelemesi yapılmakta olan, elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davaları ile boşanmadan bağımsız olarak açılan, karı-koca arasındaki Borçlar Kanunundan kaynaklanan “eşya davalarının” temyiz incelemesinin 01.02.2007 tarihinden itibaren 29.01.2007 tarih ve 1 Sayılı kararı ile Altıncı Hukuk Dairesince yapılacaktır.

8. Temyiz incelenmesi Onbirinci Hukuk Dairesince yapılmakta olan Kira Sözleşmesinden kaynaklanan kiralayan tarafından açılan, erken tahliye ve hor kullanmadan kaynaklanan davaların taraflarına bakılmaksızın temyiz incelemesinin 01.03.2008 tarihinden geçerli olmak üzere 07.03.2008 ve 6 sayılı Başkanlar Kurulu Kararı gereğince Altıncı Hukuk Dairesince yapılacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates